Bude závodit pod olympijskými kruhy v Paříži: "Splnil se mi sen," říká Vladimír Votřel ze Světlé nad Sázavou
Profilovka
25. 03. 2024.
741

Fantastickou zprávu dnes obdržela Česká jezdecká federace (ČJF). Uspěla s žádostí o divokou kartu pro účast na nadcházející letní paralympijské hry v Paříži a ta byla udělena Vladimíru Votřelovi ze Světlé nad Sázavou!

Český reprezentant v paradrezuře měl skvělou loňskou sezónu. Zvítězil ve Finále Českého poháru a dařilo se mu také na mezinárodních závodech, kde především na Slovensku bojoval o přímou účast pod olympijskými kruhy. Díky výsledkům se nakonec dostal do TOP 3 českých jezdců.

Začátkem března pak ČJF obdržela od Mezinárodní jezdecké federace (FEI) jedno místo opravňující k účasti na letošních paralympijských hrách, které díky výsledkům obdržela jezdkyně Anastasja Vištalová. Kvalifikační limity přitom splnili i jezdci Kristýna Rudolfová a Vladimír Votřel. Aby ČJF zmaximalizovala možnou účast ze strany svých reprezentantů, podala prostřednictvím Českého paralympijského výboru žádost o přidělení divoké karty právě pro jezdce Vladimíra Votřela.

„Dnes v odpoledních hodinách jsme obdrželi od Mezinárodní jezdecké federace (FEI) fantastickou zprávu, že z patnácti parasportovců byla, spolu s dalšími dvěma jezdci, udělena divoká karta pro účast na olympijských hrách v Paříži českému reprezentantovi panu Vladimíru Votřelovi. Srdečně gratulujeme, přejeme hodně štěstí a pevné zdraví,“ sděluje tuto úžasnou novinku Česká jezdecká federace na sociální síti.

O tuto skvělou zprávu se Vladimír Votřel podělil i s naší redakcí. „Termín rozhodnutí o divoké kartě byl dnes a stále se mi nikdo neozval. Už jsem ani nedoufal, že bych ji mohl obdržet.“ Nakonec se telefonátu dočkal a rovnou s tou nejlepší zprávou. „Navečer mi volal prezident české federace s gratulací a pak se to rozjelo. Splnil se mi sen...“ sdělil světelský rodák své první dojmy z nominace na největší závod v kariéře.

Divoká karta je na jméno a nelze ji tak komukoliv předat nebo být někým nahrazen. „Pokud bych onemocněl nebo se nemohl zúčastnit, tak místo pro českou výpravu propadá a mě nahradí někdo ze světového žebříčku,“ vysvětluje Vladimír.

Také prozrazuje, jak to chodí před samotným závodem. „Kůň nesmí cestovat delší dobu. Pokud je cesta delší, tak musí se někde přenocovat. Většinou se to domlouvá ve stájích, které jsou po cestě na závody. V místě soutěže pak má každý kůň svůj box a může se pohybovat pouze po jízdárnách k tomu určených, které jsou pod dohledem závodních komisařů. Na dobré zacházení s koňmi - welfare - je kladen velký důraz, jinde se pohybovat nesmí. Má tak jasně určené, kde může být.“ Koně si na cestování i závodní atmosféru postupně zvyknou a ze strany jezdce i jeho ošetřovatelů je jim věnována zvýšená pozornost a péče. Je jasné, že jen klidný a soustředěný kůň může podávat ty nejlepší výkony. Pro koně je nejen cestování, ale i změna prostředí obrovský stres, a proto je potřeba být na místě před závodem s velkým časovým předstihem.

Nejbližší závody čekají Vladimíra v Brně a dále v německém Mannheimu. Koncem května pak bude závodit v Rakousku. „Abych se dostal do světové stovky, tak potřebuji nasbírat body. Šance je i na světovou padesátku,“ počítá český reprezentant. Mezinárodní závody jsou ideální na přípravu před paralympiádou. A jak říká Vladimír: „Pro jezdce je to obrovský stres, i pro koně, ale zároveň je to ideální příprava před tím největším závodem.“

Za redakci iSVĚTELSKO přejeme Vladimírovi hodně štěstí a zdraví nejen na nejbližších závodech, ale především na tom největším - letních paralympijských hrách.

 

Letní paralympijské hry se budou konat ve francouzské Paříži od 28. srpna do 8. září 2024. V pořadí to budou již XVII. letní paralympijské hry.

 

Foto: archív Vladimír Votřel

 

Tip redakce: Sledujte naší stránku na Facebooku a už vám neuniknou aktuální informace z vašeho okolí.

 

 Související články

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image