Fenomén jménem PRIME ENERGY do pitného režimu dětí nepatří!
Profilovka
05. 11. 2023
visibility 7992

Mladá generace doslova šílí po nápojích značky PRIME, které jsou hojně propagované českými i světovými influencery. Aktuálně je to nejznámější hydratační nápoj nejen v USA a jeho popularita neustálé stoupá. S příchodem řady Energy se však odborná veřejnost obává fatálních dopadů, které můžou být hlavně pro děti a mladistvé.

„Nápoje Prime Hydration začaly válcovat americký trh v roce 2022, kdy je poprvé představili Youtubeři Logan Paul a KSI, kteří jsou zařazeni na seznam nejvlivnějších influencerů současnosti. Poměrně brzy se staly i investiční komoditou podobně jako prémiový alkohol,“ popisuje Jana Čiháková z CZ TESTu. Cena těchto nápojů se tak i díky popularitě pohybuje ve vyšší cenové relaci. Nápoj Prime Hydration o obsahu 500 ml se na českém trhu pohybuje od 90 do 250 Kč, třetinku Energy lze sehnat od 120 do 250 Kč!

„Prime se stal díky neskutečně silnému marketingu, zejména na sociálních sítích, v řadě zemí naprostým hitem, a to především u mladé generace. Nejprve tomu tak bylo v případě jejich neenergetické varianty Hydration a to i přesto, že její složení nedává z pohledu sportovní výživy téměř žádný smysl a ani pro každodenní pití to není zrovna vhodná volba. Neméně velký úspěch sklidila po uvedení na trh jejich energetická varianta Energy,“ informuje nutriční terapeut Mgr. Jan Stuparič.

Zde již tento vliv trendů může být problémem. Nejen, že řada Energy téměř kopíruje příchuť Hydration, ale navíc obsahuje vysoký podíl kofeinu, a to rovných 200 mg, což je výrazně více než u jiných běžných energetických nápojů (ty obsahují max. 120 mg)! „Maximální bezpečný denní příjem v dětském věku, tedy do 18 let, je dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA 3 mg/kg. Tuto hranici při hmotnosti dítěte pak lze velmi snadno přesáhnout konzumací jediné plechovky Prime,“ doplňuje Stuparič. Např. jedenáctileté dítě průměrné hmotnosti tuto denní dávku přesáhne téměř dvojnásobně již po vypití jednoho Prime Energy. Pro dospělého člověka je rizikové množství kofeinu nad 400 mg/den, ačkoliv to doposud nebylo napříč vědeckou obcí jednoznačně stanoveno.

A přestože výrobci uvádí, že nápoj není vhodný pro osoby mladší 18 let, tak obě varianty jsou od sebe téměř k nerozeznání. Všechny mají lákavé barevné grafické zpracování a jediný znatelný rozdíl je, že energetická varianta se prodává v plechovce a Hydration v PET láhvi.

Hydration vs Energy

„Výrobci pro své produkty volí hravá až infantilní balení, a pro jejich propagaci využívají popularity tzv. influencerů, tedy známých osobností, především populárních mezi mladými lidmi v pro ně přirozeném prostředí sociálních sítí. V reklamě jsou paradoxně využívány atributy asociované se zdravým životním stylem nebo bystrým duchem. Ačkoliv účelem energetických nápojů není hydratace, a nelze je tedy oficiálně charakterizovat jakožto pro sport určené, konzumentům je systematicky implikován dojem, že tyto nápoje zvyšují fyzický, potažmo sportovní výkon,“ varuje Mgr. Martin Stündl na webu Prev-centrum.

U mladých lidí může dobrý dojem Prime Energy vyvolat fakt, že podporuje sportovní, youtubovou a herní scénu. Prime drink je např. hlavním nápojem organizace UFC či fotbalových klubů FC Barcelona a Arsenalu FC. Tváří se tak, že jde o zdravé doplnění energie.

„Přestože pravidelné pití energetických nápojů může přinášet celou řadu rizik, ať už na tělesné nebo psychosociální úrovni, mladí si je málokdy uvědomují a stejně tak mají minimální přehled o složení těchto nápojů. Mnohdy je považují za socializační prvek, jelikož je pijí jejich kamarádi,“ vysvětluje Stuparič a dodává: „Důležitou roli hraje také přístup rodičů. Pokud si ani oni neuvědomují případná rizika, mohou být ke konzumaci energetických nápojů příliš benevolentní.  To bývá také jeden z argumentů pro regulaci prodeje energetických nápojů od určité věkové hranice. Momentálně je prodej energetických nápojů mladistvým pod 18 let zakázán v Litvě a Lotyšsku.“

Energetický nápoj do pitného režimu dětí zkrátka nepatří. Mladému organismu nepřináší žádné benefity, naopak jej vystavují rizikům, která nejsou malá. Proto je nutné nespoléhat na možné změny v legislativě a na tato rizika opakovaně upozorňovat jak samotné děti, tak i rodiče.

 

Zdroje: CZ TEST, Prev-centrum, IMV - Stuparič

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image