Kraj navýší příspěvek pro Potravinovou banku Vysočina
Profilovka
30. 03. 2024
visibility 250

V loňském roce podpořila Potravinová banka Vysočina více než deset tisíc lidí v tísni, z toho přibližně 450 rodinám pomáhala opakovaně. Potravinové balíčky distribuuje prostřednictvím odběratelské sítě dvaašedesáti neziskových a spolupracujících organizací, zejména obecních úřadů, které jsou s potřebnými v kontaktu.

Na činnost organizace každoročně přispívá kromě ministerstva zemědělství také Kraj Vysočina. „V uplynulém roce se banka nově zapojila do projektu Výdejny potravinových bank v ČR, spolufinancovaného Evropskou unií. Po dohodě s městy a obcemi rozváží balíčky do prozatím dvanácti mobilních výdejen tam, kde je v kraji sociální pomoc hůře dostupná,“ informoval radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Jan Tourek s tím, že i v souvislosti s rostoucími náklady se pro letošní rok zvýší také krajský příspěvek.

Vloni kraj potravinové bance ze svého rozpočtu vyčlenil 300 tisíc, letos to bude o 50 tisíc korun více. „Důvodem navýšení je rozvoj činností banky a také větší počty podpořených osob. S tím souvisí i rostoucí náklady spojené zejména s provozem výdejen a rozvozem čerstvých balíčků,“ uvedl Jan Tourek. K potřebným na Vysočině se za minulý rok dostalo celkem 661 tun potravin. Kraj Vysočina potravinovou banku podpoří také prostřednictvím omyvatelných distribučních tašek, ve kterých lidé v nouzi potraviny dostávají. Pořídí jich 2500 kusů za téměř 95 tisíc korun.

Potravinová banka Vysočiny sváží potraviny a drogistické zboží ze šesti supermarketů do skladu, kde je pracovníci třídí pro další distribuci lidem v nouzi, tedy seniorům, dětem rodin v krizi, samoživitelům a ostatním potřebným. Organizace tímto způsobem zároveň zachraňuje potraviny, které by jinak čekala likvidace. Jen letos to bylo více než čtyřicet tun ovoce a zeleniny.

Mobilní výdejny jsou ve spojení s jednotlivými městy a obcemi, přes které mohou zájemci získat speciální osobní kód, který je opravňuje pomoc ve stanoveném čase a termínu převzít. Týdně banka tímto způsobem distribuuje přibližně 350 balíčků.

První sbírka potravin pro veřejnost se letos uskuteční 13. dubna 2024.

 

Foto: iSVĚTELSKO.cz

 

Tip redakce: Sledujte naší stránku na Facebooku a už vám neuniknou aktuální informace z vašeho okolí.

 

 Související články

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image