Na Světelsku byly naměřeny zvýšené koncentrace Benzo(a)pyrenu v ovzduší
Profilovka
05. 10. 2023.
1845

Centrum dopravního výzkumu provedlo v zimních a letních měsících 2021-2023 měření koncentrací polycyklických aromatických uhlovodíku včetně karcinogenního Benzo[a]pyrenu v ovzduší celkem na 60 lokalitách Kraje Vysočina. 

Z uveřejněných dat sledovaných obcí na Vysočině patřila Světlá nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou, spolu s Červenou Řečicí a Jemnicí, mezi místa s nejvyššími průměrnými koncentracemi benzo[a]pyrenu v ovzduší. Průměrné koncentrace byly v projektu spočítané z 18 vzorků získaných po dobu měření a u 14 obcí na Vysočině převyšovaly přípustnou hodnotu imisního limitu. Naopak nejlépe na tom byly obce např. Žďár nad Sázavou nebo Humpolec, jak ukazuje graf.

Nižší koncentrace benzo[a]pyrenu v ovzduší byly počátkem roku 2023, což bylo patrně způsobeno nižší intenzitou vytápění s ohledem na vyšší venkovní teploty.

Aromatické uhlovodíky mají vážný dopad na lidské zdraví, kde jejich zdrojem jsou místní topeniště, doprava i průmysl. Akční plán pro zlepšení kvality ovzduší připravila firma Bucek s.r.o. Jednatel společnosti Jakub Bucek uvedl, že největším podílem na znečištění ovzduší v Kraji Vysočina mají malé zdroje. Problematické je tak hlavně topení uhlím. Ke snížení znečištění ovzduší může hodně pomoci dobré zateplení budov, aby klesla spotřeba energie na jejich vytápění.

Tento projekt byl financován z Norských fondů a stál téměř deset milionů korun. Pro obce i kraj to byla jedinečná příležitost, jak bezplatně zjistit, co jejich občané v obcích dýchají.

Výsledky zimní a letní kampaně ukazují na zdroj znečištění pocházející z lokálních topenišť. Doporučení, jak omezit toto znečištění naleznete níže ve Smokemanově desateru správného topiče:

1. Top tak, jak chceš, aby topil tvůj soused.
2. Suš dřevo minimálně jeden až dva roky.
3. Nespaluj odpadky!
4. Nastav regulační klapky tak, aby vzduch mohl k palivu, oheň nedus.
5. U starých kotlů přikládej méně častěji, u automatů a zplyňovacích kotlů vždy do plna.
6. Pravidelně čisti kotel, kouřovod a komín.
7. Používej moderní kotel či kamna.
8. Udržuj teplotu spalin za kotlem mezi 100 až 250 °C.
9. Nevyhazuj teplo oknem, nepřetápěj a top jen tam, kde potřebuješ.
10. Nebuď lhostejný k sobě ani ke svému okolí, zajímej se o to, co jde z tvého komína.

Zdroj: 
https://vec.vsb.cz/cs/smokeman-zasahuje/

Text a foto: Centrum dopravního výzkumu

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image