Nově otevřený Lesní klub Zeměkvítek v Babicích hlásí poslední volná místa
Profilovka
20. 11. 2023.
1148

Od září tohoto roku začal v Babicích u Okrouhlice fungovat lesní klub pod záštitou spolku Lesní klub Zeměkvítek.

Lesní klub vznikl z iniciativy dvou maminek, které chtěly vytvořit prostor pro harmonický rozvoj dětí předškolního věku. Klub není školkou v pravém slova smyslu, nespadá pod MŠMT, ale je plnohodnotným prostorem pro děti ve věku od 2,5 do 7 let. Nabízí možnost rozvoje dle individuálních potřeb, socializaci v kolektivu, vzdělávání, ekologické smýšlení, snahu vést děti ke zdravému životnímu stylu, budování imunity a vnímání cyklu přírody v návaznosti na kolo roku.

Přístup klubu k výchově se inspiruje především lesní a waldorfskou pedagogikou, zakládá si také na možnosti svobodné hry. Průvodkyně, které se věnují dětem, kladou důraz na respektující a vědomý přístup k výchově, snaží se rozvíjet u dětí především emoční inteligenci, kreativitu, fyzickou zdatnost a vztah k přírodě.

V krásné mongolské jurtě na louce, odkud je nádherný výhled, si děti každý týden, od pondělí do středy, užívají čas hraním venku na čerstvém vzduchu, a to téměř za každého počasí. Řídí se heslem, že “není špatné počasí, pouze špatné oblečení.” 

Na pozemku klubu mají děti k dispozici velké pískoviště, přírodní překážkovou dráhu, ohniště s posezením, suchý kompostovatelný záchod s umývárnou a výběh s ovcemi a slepicemi. Ráno, kolem oběda a v případě nepříznivého počasí lze trávit čas uvnitř jurty, která je vybavena dřevěnými hračkami, hudebními nástroji, hrami, knížkami a potřebami na malování a tvoření, které jsou dětmi velice oblíbené.

Klasický den v klubu začíná příchodem dětí mezi osmou a půl devátou ranní. Přibližně do devíti hodin si děti hrají v jurtě nebo jejím okolí, poté vyráží ven na tzv. výpravy. Nejčastěji vyráží do lesa, k potoku, na pole, k řece, na louku, občas také do vsi nebo na hřiště. Na výpravách je dětem ponechána volnost, mohou objevovat, zkoumat, hrát si a dělat téměř cokoliv, čím neohrozí sebe, někoho jiného nebo cizí majetek, část výpravy někdy tráví společnou vedenou aktivitou. Venku na výpravách si děti také dávají dopolední svačinu. Kolem poledne se vrací zpátky do jurty, kde si snědí oběd a následuje hodinka a půl odpočinkových aktivit. Některé děti rády odpočívají a poslouchají čtení pohádek, jiné si potichu hrají a některé si malují. V odpoledních hodinách se děti s průvodkyněmi zdržují obvykle na pozemku jurty, kde si spolu hrají, sportují, krmí zvířata, malují si, vaří apod.

Klub se snaží dopřát dětem i vzdělávací a kulturní vyžití. V říjnu za dětmi přijela pracovnice Záchranné stanice Pavlov s povídáním o ptácích, v listopadu pro změnu děti zhlédly představení O Budulínkovi od Divadla Koník. Dne 29. 10. 2023 spolek zorganizoval Dušičkovou slavnost, která se těšila z hojné účasti široké veřejnosti.

V současné době dochází do klubu 11 dětí různého věku, některé dochází dva a některé všechny tři dny. Volná místa pro nové kamarády v klubu ještě mají. Pro více informací můžete navštívit webové stránky www.zemekvitek.com nebo navštívit profil na facebooku Lesní klub Zeměkvítek.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image