Policie opět varuje před podvodníky, kteří se vydávají za lékaře či vojáky

Na své oběti číhají na sociálních sítích podvodníci, kteří se vydávají například za vojáky na misích, námořníky, lékaře či pracovníky na ropných plošinách. Nejčastěji o sobě tvrdí, že jsou Američané, Italové nebo ze zemí Skandinávie.

Mnoho lidí o sobě zveřejňuje velké množství osobních informací, na základě kterých si je pachatel vybere a údaje využívá při získávání důvěry. Snaží se svoji oběť přesvědčit o své náklonnosti, citech, společném budoucím životě, velkém zisku, chce vzbudit lítost či soucit vše s cílem získat důvěru a poté peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňuje smyšlenými historkami jako například různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí, zpáteční cestu z cizí země, náklady na léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí. Celkové částky, o které podvedení přijdou, bývají vysoké. V mnoha případech navíc není podvedený člověk sám v dobré finanční situaci, peníze si půjčí a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.

Podvedený muž v loňském roce navázal kontakt na internetové seznamce s osobou, která se vydávala za ženu. Žena poškozenému projevovala náklonnost a slibovala přicestování za ním do České republiky. Jelikož se ale nacházela v tíživé životní situaci, požadovala po muži zaslání finančních prostředků spojených s cestou. Muž uvěřil a v několika platbách jí poslal bezmála čtyři sta tisíc korun.

Dalšího muže kontaktoval člověk, který mu o sobě napsal, že je americká vojákyně a právník v zahraniční firmě jménem Ellen. Následovaly lži o osobním setkání, společné budoucnosti a na konci tvrdila, že posílá do České republiky balík s velkým množstvím peněz. Bylo ale nutné zaplatit náklady týkající se pojištění balíku, cla a dalších smyšlených poplatků. Podvedený muž na to přistoupil a přišel o více než osm set tisíc korun.

Tyto případy nejsou ojedinělé a policisté proto opět občany varují před podvodníky, kteří se skrývají za anonymitou sociálních sítí a internetového prostředí. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujete, je skutečně tím, za koho se označí. Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze.

Jak se podvodům bránit?

  • Myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na sociálních sítích je vždy riziková
  • Nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace
  • Nejednejte unáhleně, vše si dobře promýšlejte
  • Pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže poradit se s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí
  • Pokud se stane, že peníze zašlete a místo očekávaného výsledku přijdou jen výmluvy a další požadavky na platbu, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte

 

por. Ing. Michaela Lébrová, komisařka

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image