

Zákaz prodeje alkoholu mladistvým. Tahle věta visí v každé hospodě či baru – ale odpovídá skutečnosti? V letním období se na to policisté zaměřují důsledněji než kdy jindy. Intenzivní kontroly probíhají v rámci celostátního bezpečnostního opatření "ADaM" – Alkohol, drogy a mládež 2025. Jejím cílem je nejen chránit děti a dospívající před škodlivými návykovými látkami, ale také postihnout ty, kteří jim je vědomě umožňují získat.
O uplynulém víkendu tato akce proběhla na Pelhřimovsku, kde se policisté zaměřili na vytipovaná restaurační zařízení, kluby a další podniky, kde prověřovali dodržování zákazu prodeje a podávání alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.
„Kontroly v těchto podnicích byly provedeny ve spolupráci se zástupci Odboru sociálně právní ochrany dětí Humpolec a Pelhřimov, České obchodní inspekce, Krajské hygienické stanice kraje Vysočina a celního úřadu. Během akce bylo zkontrolováno sedm desítek osob a čtrnáct provozoven. Policisté celkem zjistili šest případů, kdy byly osoby mladší 18 let pod vlivem alkoholu,“ sdělila mluvčí krajské policie Michaela Lébrová.
Jedním z nejzávažnějších zjištění bylo porušení zákazu podávání alkoholu v baru v Humpolci. V sobotu 19. července večer zde kontrola odhalila sedmnáctiletého mladíka s 1,37 promile alkoholu v dechu. Z přestupku je podezřelý osmnáctiletý zaměstnanec baru, který měl mladistvému alkohol podat.
Další případy byly zaznamenány v Pelhřimově, kde pět nezletilých chlapců nadýchalo hodnoty kolem půl promile alkoholu.
Barmani a výčepní by měli pečlivě zvažovat, komu nalévají. „Obdobné kontroly budou probíhat až do poloviny září po celé České republice. Cílem je prověřit dodržování zákazu prodeje a podávání alkoholu, ale také tabákových a nikotinových výrobků dětem,“ dodala mluvčí.
Prevence se však neomezuje pouze na prázdninové měsíce. Policisté se tématu věnují celoročně, kdy žákům základních a středních škol vysvětlují rizika spojená s užíváním návykových látek i právní následky takového chování.
Policie tím reaguje na dlouhodobé výzkumy potvrzující vysokou dostupnost alkoholu a tabákových produktů mezi českou mládeží.
Více než 78 % šestnáctiletých studentů uvádí, že pro ně není problém sehnat pivo. U tvrdého alkoholu to stejné tvrdí 53 % dotázaných. Klasické cigarety považuje za snadno dostupné 69 % mladistvých, v případě elektronických cigaret dokonce 77 %.
Přestože zákon zakazuje podávání alkoholu osobám mladším 18 let, téměř polovina dospívajících (45 %) přiznala, že si během posledního měsíce alkohol koupila v obchodě nebo ho konzumovala v restauraci. Pětina z nich (20 %) tak navíc učinila opakovaně – tedy alespoň třikrát za měsíc.
Titulní foto: ilustrační (archiv PČR)
alkohol