

Policisté v Kraji Vysočina varují před rostoucím počtem internetových podvodů, při nichž se pachatelé vydávají za zaměstnance bank. V minulém týdnu bylo zaznamenáno několik případů, při nichž podvodníci lstivě zmanipulovali své oběti a připravili je o více než 1,3 milionu korun.
Všechny případy mají společný scénář. Podvodníci nejčastěji telefonicky kontaktují oběť a vydávají se za pracovníky banky. Tvrdí, že účet klienta byl napaden hackery, nebo že se někdo pokusil na jeho jméno uzavřít úvěr. Ve strachu o své finance pak lidé jednají pod tlakem a podle pokynů podvodníka převedou peníze na takzvaný „bezpečný účet“, který jim podvodník uvede. Ve skutečnosti ale tímto krokem přijdou o své úspory, protože účet patří právě pachatelům. Po provedení převodu se podvodníci stanou nekontaktními a oběti zůstanou bez svých financí.
Jedna z podvedených žen uvěřila podvodníkovi, který jí oznámil, že na její jméno byl sjednán úvěr. „Žena podvodníkovi uvěřila a postupně ve třech platbách převedla své úspory. Poslední platba ve výši 90 tisíc korun byla bankou vyhodnocena jako riziková a společností zablokována. Žena tak přišla o 170 tisíc korun,“ informuje policejní mluvčí Michaela Lébrová.
Další oběť podvodníků se nechala přesvědčit, že její účet byl napaden hackery. Na „záchranu“ svých peněz převedla nejen vlastní finance, ale i úspory své příbuzné. Celkem podvodníci získali téměř 700 set tisíc korun.
„Pokud se vám stane, že vám podvodník zavolá, myslete na to, že tento postup by váš bankovní ústav nikdy nezvolil, proto telefonické hrozby napadením účtu a nucení k nelogickým finančním transakcím jsou ze strany podvodníka jen snaha vás připravit o peníze,“ upozorňuje Michaela Lébrová.
Titulní foto: ilustrační snímek
podvod