Sanitky vyjíždějí každých 30 sekund. Den linky 155 připomíná důležitost rychlé pomoci i role veřejnosti

Profilovka
15. 05. 2025

V České republice vyjíždí sanitka v průměru každých 30 vteřin. Za většinou těchto výjezdů stojí tísňové volání na linku 155. Právě 15. květen, tedy 15. 5., je symbolickým Dnem linky 155 – svátkem všech zdravotnických záchranářů, dispečerů a také lidí, kteří se v krizových situacích nebojí zavolat o pomoc.

„Jen na Vysočině v loňském roce přijali dispečeři zdravotnického operačního střediska 99 445 volání, která vyústila ve 49 865 výjezdů. Vedle „neviditelné“ práce dispečerů zdravotnických operačních středisek, péče poskytované posádkami na místě i personálem nemocnic hraje zásadní úlohu v celém řetězci přežití veřejnost,“ uvedl tiskový mluvčí vysočinských záchranářů Petr Janáček.

155.png

Rozhodující bývá pohotová reakce – tedy všímavost, okamžité zavolání na linku a spolupráce s operátorem podle jeho instrukcí. Všechny tyto kroky si budou moci lidé vyzkoušet na vlastní kůži při akci Den dětí se záchranáři, která proběhne v sobotu 31. května 2025 od 8 do 12 hodin v areálu Zdravotnické záchranné služby v Jihlavě. Návštěvníky čeká nácvik první pomoci i možnost si popovídat s operátory a záchranáři.

Jak správně volat na linku 155?

V případě zdravotních problémů je důležité vědět, že po vytočení čísla 155 se během několika sekund dovoláte profesionálnímu zdravotníkovi. Ten vás vyslechne, poradí, a pokud to bude potřeba, vyšle na místo záchranářský tým.

Zde je několik základních pravidel, jak postupovat:

  • Zajistěte si bezpečí – než začnete pomáhat, ujistěte se, že nehrozí nebezpečí vám samotným.
  • Nebojte se volat – pokud si nejste jistí, zda situaci zvládnete sami, vždy volejte. I když nutně nepojede sanitka, dostanete cenné rady.
  • Volejte přímo na linku 155 nebo využijte mobilní aplikaci Záchranka, která zároveň předá vaši polohu.
  • Sdělte přesnou adresu – místo události je pro operátora klíčová informace. U moderních telefonů a přes aplikaci je možné lokalizaci předat automaticky.
  • Nechte se vést operátorem – odpovídejte na otázky, řiďte se pokyny a nikdy nezavěšujte první.
  • Nemějte strach – operátoři vás krok za krokem provedou první pomocí. Zvládne ji opravdu každý – často stačí jen vlastní ruce a odhodlání.

 

Zdroj: ZZS Kraje Vysočina

ZZS Vysočina

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image