Sportovce Kraje Vysočina ovládli taekwondistka Hronová a rally závodník Prokop, Vysočina Gladiators obhájili prvenství
Profilovka
21. 04. 2024
visibility 482

V havlíčkobrodském Kulturním domě Ostrov se ve čtvrtek 18. dubna 2024 sešla sportovní elita z celé Vysočiny. Kraj oceňoval nejlepší jednotlivce, kolektivy, výkony, trenéry a další.

V anketě Sportovec Kraje Vysočina pro rok 2023 měla, letos nově, ve třech kategoriích svůj hlas i veřejnost. Za množství úspěchů, které vloni posbírala, získala první místo v kategorii ženy taekwondistka Dominika Hronová. První příčku v mužské kategorii obsadil automobilový závodník Martin Prokop, který svým šestým místem na Rallye Dakar vyrovnal své i české automobilové maximum. V kolektivech obhájili prvenství z loňského roku hráči amerického fotbalu Vysočina Gladiators. Cenu za nejlepší trenérku získala Eva Suchá z Atletiky Jihlava. Za přínos pro sport porota ocenila Jana Urbánka z třebíčských Nuclears.

Záznam z vyhlášení Sportovce Kraje Vysočina (YouTube)

O výsledcích ankety Sportovec Kraje Vysočina rozhodovala odborná komise složená ze zástupců sportovních novinářů, sportovních organizací včetně Komise pro sport a volný čas Rady Kraje Vysočina. Možnost hlasovat měla začátkem letošního roku také veřejnost, která vybírala nejlepšího jednotlivce, trenéra a kolektiv.

Výsledky ankety Sportovec Kraje Vysočina za rok 2023

Handicapovaný sportovec

• Ondřej Zmeškal (Blindmann.cz), triatlon
    Handicapovaný triatlonista získal dva tituly mistra světa během tří týdnů, 1. místo na Mistrovství světa v extrémním triatlonu na dlouhé distanci Ironman v Norsku – Norseman (kategorie handicapovaných sportovců) a 1. místo na Mistrovství světa na poloviční distanci Ironman ve finském Lahti (kategorie nevidomých sportovců).
  • Druhé místo získal Milan Bartůněk a třetí Jan Muška.

Junior – dívky

• Nikola Musilová (Atletika Jihlava), atletika
    Atletka se umístila na 3. příčce v běhu na 60 metrů na Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek v hale v Ostravě. Druhé místo si odvezla za sto metrů z Internationales Rieder Leichtathletik Meeting v Riedu. Na pražském Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze si znovu na sto metrech doběhla pro 3. místo. Na stejných závodech získala stříbrnou medaili také za běh na dvojnásobnou vzdálenost. Z Mistrovství Evropy juniorů v Jeruzalémě si odvezla třetí místo ze štafet.
  • Druhé místo získala Hana Vítková a třetí Leontýna Trněná.

Junior – chlapci

• Ondřej Loupal (TJ Spartak Třebíč), atletika
    Mladý atlet si ze slovinského Mariboru na Evropském olympijském festivalu mládeže odvezl v běhu na 400 metrů zlato. Pro 1. místo si zaběhl také na MČR v Praze, opět na 400 metrech. Podařilo se mu překonat rekord kategorie dorostu v běhu na 400 metrů, kdy s časem 47:07 překonal dosavadního rekordmana Pavla Masláka.
  • Druhé místo patřilo Danielu Maluškovi a třebí Ondřeji Štěbetákovi.

Veřejnost – jednotlivec

• Barbora Krejčířová (Zámecká stáj Plandry), jezdectví
    V loňském roce byla Barbora nejlepší pony jezdkyní v České republice. Na Mistrovství ČR získala 2. místo, na Mistrovství Evropy 63. místo a 51. místo ve světovém žebříčku pony jezdců.

Veřejnost – trenér

• Róbert Barta (TJ Sokol Nové Veselí), házená
    Barta trénuje starší dorost TJ Sokola Nové Veselí, kteří se umístili druzí v první lize staršího dorostu 2022/23. Je asistentem trenéra české dorostenecké reprezentace, která získala 9. místo na MS U19 a postoupila z kvalifikace na Mistrovství Evropy v Černé Hoře.

Veřejnost – kolektiv

• SDH Hvězdoňovice ženy, požární sport
    Na Mistrovství ČR v požárním sportu získaly 2. místo v požárním útoku, rovněž stříbro za štafetu a čtvrté byly v běhu s překážkami na sto metrů.

Trenér

• Eva Suchá (Atletika Jihlava), atletika
    Trenérka pracuje s úspěšnými nadějnými atlety z Atletiky Jihlava, mezi nimi jsou například Kubelík, Musilová nebo Dreisig.
  • Druhý se umístil Dušan Šnelly a třetí Matěj Večes.

Kolektiv

• Vysočina Gladiators, americký fotbal
    Tým získal titul Mistrů ČR v americkém fotbale v kategorii mužů a Mistr ČR v americkém fotbale v kategorii juniorů (U21).
  • Druzí byli stolní tenisté HB Ostrov
  • Třetí místo obsadil Čochtanklub Žďár nad Sázavou.

Dospělí – ženy

• Dominika Hronová (SK Taekwondo Lacek), taekwondo
    Sportovkyně získala 3. místo na European Games Krakow 2023, 5. místo na Summer World University Games v Chengdu a stejné umístění na Paris 2023 World Taekwondo Grand Prix. První místo si odvezla z Lucembourg open, turnaje světového poháru. Dominika byla vybrána jako jedna ze čtyř možných sportovců, které Česká republika může vyslat na Olympijskou kvalifikaci v Taekwondo pro Paříž 2024.
  • Druhé místo získala Andrea Klementová a třetí Michaela Křížová.

Dospělí – muži

• Martin Prokop (MP sports), automobilový sport – rally
    Závodník získal 6. místo na Rallye Dakar 2023 a vyrovnal své i české maximum v automobilové kategorii z roku 2019. Stříbro si odvezl z Abu Dhabi Desert Challenge.
  • Jako druhý se umístil Eduard Kubelík a třetí Jonáš Mareček.

Sportovní výkon roku

• Tomáš Souček (West Ham United), fotbal
    Fotbalista je reprezentačním kapitánem a oporou anglického týmu West Ham United, se kterým vyhrál Evropskou konferenční ligu a s českou reprezentací postoupil na mistrovství Evropy.

Cena za přínos pro sport

• Jan Urbánek (Třebíč Nuclears), baseball
    Ocenění získal za dlouhodobé vedení baseballového klubu Třebíč Nuclears a podíl na rozvoji sportovního areálu Na Hvězdě v Třebíči.

Tip redakce: Sledujte naší stránku na Facebooku a už vám neuniknou aktuální informace z vašeho okolí.