Středoškoláci z Vysočiny ovládli celostátní konferenci Enersol 2024, vítězství slavily také studentky z Ledče
Profilovka
02. 04. 2024
visibility 414

Tým žáků z vysočinských škol obhájil loňské vítězství v národním kole Enersol 2024 konané ve dnech 21.-22. března 2024 v Pardubicích. Na jednadvacátém ročníku celostátní soutěže kraj reprezentovalo družstvo složené ze zástupců sedmi škol. Součástí vítězného týmu byly také žákyně 3. ročníku ledečského gymnázia Markéta Svobodová a Zuzana Černá. Žáci představili třicet nejlepších prací napříč celou Českou republikou.

Vítězné družstvo Kraje Vysočina (Foto: Kraj Vysočina)

V kategorii Enersol a praxe se vítězi celostátního kola stali Ondřej Vytlačil a Filip Lacina z AGTS Bystřice nad Pernštejnem, kteří představili Agrovoltaiku.

První místo si z kategorie Enersol a inovace odvezla Tereza Praislerová z Gymnázia Bystřice nad Pernštejnem, ve své práci se zaměřila na Farmaka ve vodním prostředí.

V sekci Enersol a popularizace zazářily Markéta Svobodová a Zuzana Černá z Gymnázia, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou s prací Plýtvání potravinami.

Krajské vítězné družstvo dále tvořily školy VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, SPŠ stavební ak. St. Bechyně Havlíčkův Brod, SZŠ a VOŠZ Žďár nad Sázavou a Gymnázium Humpolec.

Josef Charamza přebírá vítěznou trofej (Foto: Kraj Vysočina)

„Letošní ročník byl výjimečný z hlediska kvality prací ve všech krajích a také jedinečného úspěchu naší reprezentace z Vysočiny. Vyhrát všechny kategorie se v historii Enersolu už mnoho let nestalo. Děkujeme Kraji Vysočina, sponzorům a všem školám za podporu a účast. Podíl na vítězství mají všichni jmenovaní,“ vyzdvihl ředitel Regionálního centra Enersol Czech Josef Charamza.

 

Projekt Enersol

Projekt Enersol vznikl jako následovník česko-holandského projektu z období 2000-2004, ve kterém měly vybrané školy a jejich učitelé možnost získat první zkušenosti z výuky obnovitelných zdrojů energií a investování do alternativní energetiky v Holandsku. Výsledkem tohoto projektu byla přeložená skripta, která však nenašla uplatnění na našich středních školách. 

Počátkem roku 2005 došlo k dohodě s MŽP, aby projekt byl realizován jako „národní program“ s tím, že kromě MŽP bude podpořen hejtmany jednotlivých krajů, MŠMT, NÚV a SFŽP. V tomto období se do projektu Enersol každoročně zapojují střední školy z 10 – 11 krajů.

 

Foto: Kraj Vysočina

 

 Související články

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image