Talent Vysočiny je z Ledče nad Sázavou
Profilovka
02. 07. 2024.

V minulém týdnu se v Kině Vysočina ve Žďáře nad Sázavou slavnostně vyhlašovaly ceny Talent Vysočiny a Ceny hejtmana Vysočiny 2024. Za umělecký obor obdržel cenu Matěj Pelikán z Ledče nad Sázavou.

V letošním roce bylo řediteli škol a školských zařízení navrženo na toto ocenění 145 žáků. Odborná komise letos nominovala na cenu Talent Vysočiny a Cenu hejtmana Vysočiny 53 žáků v šesti oborech, kteří získali jednorázový finanční dar ve výši 2 000 nebo 4 000 korun podle toho, zda se jednalo o žáka základní nebo střední školy. Většina z nominovaných dosáhla v letošním školním roce významných úspěchů v celostátních i mezinárodních vědomostních, uměleckých a sportovních soutěžích. Čtyři mimořádně nadaní žáci si odnesli Cenu hejtmana Vysočiny.

Ve žďárském kině získalo šest žáků ocenění Talent Vysočiny, kdy kromě skleněné plastiky symbolizující toto ocenění obdrželi ještě jednorázový finanční dar ve výši 20 000 korun. Mezi tyto žáky patřil i ledečský hudební talent Matěj Pelikán ze Základní umělecké školy Ledeč nad Sázavou.

Čtyřem mimořádně nadaným žákům osobně předal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek Cenu hejtmana Vysočiny a finanční dar v hodnotě 30 000 korun.

Slavnostní večer byl tradičně doplněn kulturním programem, ve kterém vystoupili ocenění žáci. Vyhlašování ceny Talent Vysočiny se ve Žďáře nad Sázavou uskutečnilo už po osmadvacáté.

Talent Vysočiny 2024

Umělecký obor:
Matěj Pelikán, Základní umělecká škola Ledeč nad Sázavou

Matěj hraje výborně na kontrabas. V ústředním kole soutěže MŠMT získal 1. místo a zvláštní cenu za mimořádný interpretační výkon. Zvítězil i v mezinárodní soutěži v Liberci. Začátkem června vystoupil na koncertu ZUŠ a České filharmonie v Rudolfinu. Matěj dále hraje na klarinet, krásně zpívá a úspěšně se věnuje i multimediální tvorbě, zejména počítačové grafice.

Humanitní obor:
Johanka Juklová, Gymnázium Havlíčkův Brod

Johanka je úspěšná studentka, letošním školním roce získala 5. místo v krajském kole olympiády z francouzštiny. V celostátním kole soutěže v japonském přednesu Benron Taikai obsadila 4. místo. Mezi Johančin nejvýraznější úspěch patří také zisk stipendia Česko-německého fondu budoucnosti a možnost studovat rok na gymnáziu v Německu a pobývat u hostitelské rodiny. Johanka také pravidelně doučuje ve svém volném čase cizí jazyky, především angličtinu.

Technický obor:
David Rykr, Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou

David je velmi šikovný student. V tomto školním roce se umístil na 3. místě v krajském kole soutěže České ručičky. V celostátním kole soutěže zručnosti – KOVO JUNIOR 2024 v programování CNC strojů, obsadil David krásné 4. místo. V soutěži ŘEMESLO VYSOČINY 2024 se David umístil na 3. místě a byl i členem družstva, které skončilo rovněž třetí.

Přírodovědný obor:
Marek Nedoma, Biskupské gymnázium, Žďár nad Sázavou

Marek je úspěšný řešitel matematické olympiády, kde obsadil 2.–4. místo v krajském kole, ve fyzikální olympiádě obsadil 5. místo. Největší úspěchy má v Astronomické olympiádě, kde obsadil 1. místo v krajském kole kategorie EF, postoupil do celostátního kola, kde se umístil na 2. místě a postupuje tak na Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice pro juniory (3.–10. října 2024, Káthmándú, Nepál). Jeho dalšími koníčky jsou judo, běh a španělština.

Martin Vávra, Základní škola Otokara Březiny Jaroměřice nad Rokytnou

Martin je úspěšný řešitel přírodovědných olympiád. Zvítězil v krajských kolech olympiád v chemii a fyzice, 2. místo obsadil v soutěži Hledá se mladý chemik ČR a postoupil do celostátního kola. Účastnil se krajských kol v matematické i logické olympiádě. Byl úspěšným řešitelem i olympiád z českého jazyka, angličtiny a dějepisu.

Sportovní obor:
Jasmína Trněná, Základní škola Rošického, Jihlava

Jasmína je talentovaná plavkyně. Má za sebou velice úspěšný rok a podařil se jí nevídaný úspěch, kdy na MČR dokázala získat v odstupu 4 týdnů tituly MČR na nejkratší sprinterské trati na 50 m kraul a také v nejdelší vytrvalecké na 5 000 m na otevřené vodě. Kromě toho zvítězila a získala titul Mistryně ČR na 100 m volný způsob a 3. místo získala na 100 m motýlek. Ve štafetách pak 1. místo a titul MČR štafeta 4x50 m volný způsob žačky, 2. místo štafeta 4x50 m volný způsob MIX a 3. místo štafeta 4x50 m polohový závod žačky.  Na Zimním mistrovství ČR v Jihlavě pak získala dva tituly, jedno 2. a 3. místo. Tituly brala i v dálkovém plavání na 5 000 m.

Cena hejtmana Vysočiny 2024

Michala Illeková, Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem

Michala je úspěšná šermířka. Je několikanásobnou Mistryní České republiky a reprezentantkou. V šermu fleretem zvítězila na Mistrovsví ČR juniorů i seniorů. Zvítězila v poháru ČR seniorů i juniorů. Vybojovala 7. místo na světovém šampionátu juniorů v Gruzii a se svojí sestrou 15. místo na MS v Saudské Arábii ve družstvech. Je vítězkou několika republikových turnajů juniorek a seniorek. Ve světovém žebříčku juniorů jí patří 48. místo (z celkového počtu tisíce šermířů).

Jitka Musílková, Základní umělecká škola J. V. Stamice Havlíčkův Brod

Jitka zvítězila v krajském i celostátním kole soutěže ZUŠ ve hře na housle. V celostátním kole soutěže získala nejvyšší bodové ohodnocení a absolutní vítězství.  Zvítězila na mezinárodní soutěži World open music competition v Srbsku, kde vystupovala v duu s Johankou Juklovou. Na mezinárodní soutěži v Praze získala zlaté pásmo a 1. cenu vyhrála i na mezinárodní soutěži Acco v Kroměříži.

Štěpán Plass, Gymnázium Jihlava

Štěpán je vynikající student s úspěchy v celostátních a mezinárodních soutěžích. Jeho úspěchy: 1. a 2. místo v rámci České republiky – týmová soutěž Fyziklání online 2023,24.
1. místo – krajské kolo matematické olympiády kategorie A
1. místo – krajské kolo fyzikální olympiády kategorie A
Absolutní vítěz – celostátního kola fyzikální olympiády kategorie A a s tím spojená reprezentace České republiky na  mezinárodní fyzikální olympiádě IPhO v červenci 2024 v Íránu
3. místo – celostátní kolo astronomické olympiády kategorie AB a rovněž reprezentace České republiky na  IOAA 2024 Brazílie – mezinárodní olympiáda z astronomie a astrofyziky IOAA v srpnu v Brazílii.

Daniel Wiesner, Gymnázium Jihlava

Daniel je humanitně nadaný student, úspěšně se účastnil olympiád v českém jazyce, latině a dějepisu. V česko-slovenském ústředním kole týmové dějepisné soutěže obsadil 5. místo. V soutěži Certamen Latinum: Zemské kolo v Brně – 2. místo v kat. B a v ústředním kole v Praze 5. místo.  Vedle soutěží se již čtvrtým rokem věnuji přednášení o dějinných tématech široké veřejnosti – o historii města Polná, dějinách římské říše nebo Evropy 20. století. Pracuje jako průvodce pro Městské muzeum v Polné.

Zdroj: Kraj Vysočina

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.