V souvislosti s rizikovými jevy v online prostředí, se kterými se někdo může teprve setkat a jiný už může mít špatnou zkušenost, policisté připravili preventivní projekt zaměřující se na rizikové chování – sexting.
Proč sexting a co to vlastně znamená?
Sexting je sdílení erotického obsahu mezi osobami s jejich souhlasem. Pokud se sexting změní v nátlak a vydírání mluvíme již o sextorzi, která již souvisí s trestným činem.
Tímto projektem policie reaguje na snižující se věkovou hranici dětí jakožto obětí v souvislosti se sextingem, kterou zaznamenali ve spojitosti s mravnostní trestnou činností. Ačkoliv sexting není v trestním zákoníku zakotven, tato forma rizikového chování se v některých případech prolíná určitými trestnými činy mravnostní charakteru. Cílem projektu je, aby se téma probíralo společně mezi dětmi a dospělými.
Z právního hlediska je důležité zmínit, že děti od patnácti let mohou žít pohlavním životem, ale posílání, sdílení či přechovávání intimního a pornografického materiálu, kde figurují děti, je nezákonné!
„V posledních letech zaznamenáváme nárůst mravnostní trestné činnosti, kde nám výrazně klesla hranice věku obětí. Evidujeme bohužel už i případy, ve kterých jsou obětmi již devítileté děti. Proto jsem velmi rád, že preventivní kampaní zaměřující se na problematiku sextingu a s ním spojené protiprávní jednání, cílíme na širokou veřejnost, ale zejména na děti, které patří mezi zvlášť zranitelné oběti,“ vyjádřil se k projektu Michal Krejbich, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.
Plakát poukazuje na problematiku a rizika sextingu u dětí
Na plakátech je zachycen i QR kód, po jehož načtení se spustí video známého youtubera "Pedra", který na rizikové chování sextingu upozorňuje formou příběhu mladé slečny. Ta se stane obětí predátora a musí situaci, ve které se ocitla, vyřešit. Samozřejmě z úst youtubera zazní, jak se v takových chvílích zachovat.
SEXTING- preventivní video (YouTube)
„Ztvárnění tohoto příběhu, který je možné zhlédnout i na jeho sociální platformě, významně přispělo, aby se problematika sextingu dostala k co největší skupině dětí i dospělých. Video bylo již na sociální síti zveřejněno s předstihem a za necelý měsíc má bezmála devadesát tisíc zhlédnutí,“ uvedla koordinátorka prevence Hana Kroftová.
Plakáty jsou ve školách, ordinacích či nemocnicích
Hlavním cílem je přispět k tomu, aby se děti seznamovaly s riziky v online prostředí, ve kterém tráví spoustu času. Nepodceňovaly rizika sextingu, myslely na to, že intimita patří jen jim a nezapomínaly, že citlivý materiál je velmi snadno zneužitelný. Může se šířit i řadu let a je prakticky nemožné jej z internetu zcela odstranit!
A jaká je role rodiče? Velmi zásadní a nezastupitelná
- zakazovat přístup k internetu není řešení
- mluvte s dětmi a rozebírejte s nimi konkrétní rizikové jevy – vysvětlujte, jak cenné jsou osobní údaje a že intimní fotografie a videa na internet nepatří!
- v případě, že zjistíte, nebo se vám dítě svěří, že se "něco" stalo – jako první oceňte, že se dokázalo svěřit
- myslete na to, že pro dítě je to obrovská ostuda a před dospělými se cítí nepříjemně
- vaším úkolem je dítě podpořit a sdělit mu, že chyby se prostě dělají, ale že to společně dokážete vyřešit
- vhodné je vyhledat odborníky, kteří poradí s dalším postupem, v případě protiprávního jednání je na místě kontaktovat i Polici ČR na lince 158
Foto: KŘP Plzeňského kraje