11. listopad je celosvětově znám jako Den veteránů nebo také Den vzpomínek (Remembrance day) a je věnován uctění památky všech veteránů a obětí válečných konfliktů, bez ohledu na válčící strany. Datum pro tento den byl stanoven symbolicky – vztahuje se ke dni 11. listopadu 1918, kdy vešlo v platnost příměří podepsané válčícími stranami, kterým byly ukončeny boje 1. světové války.
Místostarosta města Světlá nad Sázavou Tomáš Rosecký a tajemník městského úřadu Jiří Moučka uctili památku válečných veteránů a obětí válek položením kytice k pamětní desce, umístěné na čelní straně budovy městského úřadu.
Jaká je historie 11. listopadu?
Dne 11. listopadu 1918 v 11:00 hodin dopoledne bylo ve vlakovém voze na severu Francie u města Compiègne podepsáno příměří mezi zeměmi Dohody a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitelé spojeneckých sil francouzský maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.
Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří. Oficiálním federálním svátkem se stal až v roce 1926. Roku 1954 přejmenoval Kongres Den příměří na Den veteránů, aby tak umožnil oslavu amerických bojovníků z nedávno ukončené Korejské války. Od té doby je 11. listopad svátkem amerických veteránů všech válečných konfliktů.
Zdroj: Město Světlá n/S.