V neděli bude kratší noc, nezapomeňte si přetočit budíky!

Profilovka
25. 03. 2025

Již tuto neděli 30. března dojde ke změně tzv. normálního (zimního) času na letní. Hodinové ručičky budeme ve dvě ráno posouvat o hodinu dopředu, noc proto bude kratší. Je to letos naposledy, co se mění čas?

Mezi lidmi je střídání času většinově velmi nepopulární. Podzimní změna je však pro mnohé tou příjemnější variantou. Ta nás letos čeká již tuto neděli 30. března, kdy budeme ve 2:00 přetáčet ručičku o hodinu vpřed. Vyspíme se tak o hodinu méně.

hodiny-1.png
V neděli se ve 2:00 ručička posune na 3:00 (zdroj: Wikipedia)

Letní a „zimní“ – správně jen středoevropský – čas se střídá v celé Evropské unii podle následujícího pravidla: letní čas začíná vždy poslední březnovou sobotu a trvá sedm měsíců. Zpátky se pak vrací poslední říjnovou sobotu. Tato úprava vychází ze směrnice EU z roku 2001, která zavedla dané pravidlo na celém území Evropské unie. Pro označení změny času se vžilo použití letní a zimní čas, je ale nutno poznamenat, že v podstatě se jedná o letní čas, ten zimní je náš obvyklý pásmový čas.

Proč byl zaveden letní čas?

Změna času byla zavedena za účelem lepšího využití slunečného světla a také úspory energie – konkrétně snížení spotřeby petroleje při svícení. První záznamy o sezónním posunu času pocházejí z období první světové války v roce 2016, kdy se různé státy snažily optimalizovat energetické zdroje. V současné době dle studií z USA i Evropy změna času až tolik výhod nepřináší (cca 0,3 až 1,0 %), pokud jde o spotřebu elektřiny a nejspíš by to vyšlo téměř nastejno, kdybychom měli celý rok stejný čas.

Letní čas byl na území Česka zaveden už ve čtyřicátých letech 20. století během Protektorátu a vydržel s námi až do dnešní doby.

Skončí střídání času?

Diskuze o zrušení střídání času se vedou už dlouhé roky. V roce 2019 už bylo v plánu ho zrušit od roku 2021, jenže svět postihla koronavirová pandemie, poté energetická krize a naposledy konflikt na Ukrajině. K tomuto tématu se tak budou politici vracet pravděpodobně příští rok.

Neví se tedy, kdy proběhne poslední změna a který z obou současných "časů" bude vybrán jako stabilní. Nejméně do roku 2026 se čas ještě bude měnit.

Kde ve světě mají letní čas?

Změna na letní čas je výsada spíše severozápadní polokoule. Čas se každý rok mění v evropských státech a v Severní Americe. Ostatní státy světa již změnu času zrušily nebo dokonce nikdy ani nezavedly.

  • Modrá: Letní čas je zaveden.
  • Oranžová: Letní čas byl zrušen.
  • Červená: Letní čas nebyl nikdy zaveden.

casova-pasma.png
Světová mapa změny času (zdroj: Wikipedia)

 

Titulní foto: ilustrační (Pixabay)

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image