Vysočinu zasáhnou silné bouřky a teploty se vyšplhají přes třicet stupňů
Profilovka
21. 06. 2024.
737

Aktualizováno: 21. 6. 2024, 12:45

Výstraha byla časově upřesněna pro oblasti ČR: Na Vysočině budou dle předpovědi bouřky od 16:00 do 0:00 hodin.

___________________

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před velmi silnými bouřkami a vysokými teplotami, které od pátečního odpoledne zasáhnou větší část republiky. Odpolední teplota překročí až 31°C a vítr bude dosahovat rychlosti až 90 km/h!

Větší část ČR včetně Kraje Vysočina a regionu Světelsko zasáhnou vysoké teploty a silné bouřky s větrem. Vychází to z páteční výstrahy ČHMÚ. Výstraha je s platností od dnešních 12:00 hodin do večerních 21:00 hodin.

„Očekáváme výskyt velmi silných bouřek doprovázených nárazy větru kolem 90 km/h, většími kroupami (průměr přes 2 cm) a přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny i kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo kombinaci s deštěm může ojediněle napršet i kolem 70 mm. Intenzivní srážky mohou způsobovat lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků,informují meteorologové.

Odpolední teploty překročí 31 °C

Meteorologové proto doporučují dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Dále omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.

Velmi silné bouřky budou doprovázeny silným větrem

Je předpovídán nebo pozorován intenzivní hydrometeorologický jev. Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Při nasyceném povodí předchozími srážkami je pravděpodobný vznik přívalové povodně. Vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, jako jsou výpadky v energetice či problémy v dopravě. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. 

Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nutno zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, sledovat dopravní zpravodajství. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ doplňuje ČHMÚ.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image