Zajímavá fakta o kratomu, která (nejspíš) neznáte
Profilovka
03. 03. 2024
visibility 333

Kratom, známý veřejností jako enigmatická rostlina, získala s časem jak své příznivce, tak odpůrce. To vedlo k tomu, že kolem ní koluje řada mýtů a polopravd. Pokud máte zájem dozvědět se více o kratomu, jste na správném místě. Shrnuli jsme pro vás několik faktů, které pravděpodobně neznáte.

Kratom je vzdáleným příbuzným kávovníku

Kratom, vědecky známý jako Mitragyna speciosa, spadá do čeledi Rubiaceae, stejně jako oblíbený kávovník. Tento příbuzenský vztah částečně vysvětluje, proč je kratom mezi lidmi tak oblíbený, podobně jako káva. Oproti kávovníku se však kratom nevyužívá pro svá zrna, nýbrž pro listy.

Kratom (Zdroj: Greenherbs)

 

Mezi domorodými kmeny je kratom znám již několik staletí

Kratom nese s sebou dlouhou historii. Už před několika staletími byl využíván domorodými kmeny v jihovýchodní Asii, zejména v Thajsku, Malajsii a Indonésii. Jeho listy sloužily k konzumaci a byly využívány jako prostředek k tlumení bolesti nebo k povzbuzení organismu. Díky těmto vlastnostem se stal nedílnou součástí tradiční medicíny těchto komunit.

 

Domorodci často žvýkají listy kratomu při práci

Domorodé kmeny v jihovýchodní Asii, kde roste kratom, často praktikují žvýkání jeho listů při práci. Tato praxe má dlouhou historii a bývá spojována s tradičními zvyklostmi a rituály. Domorodci využívají kratom pro jeho povzbuzující účinky, které jim mohou pomoci zvýšit energii a vytrvalost během fyzicky náročných činností.

Listy kratomu (Zdroj: Greenherbs)

 

Kratom je dostupný ve více odrůdách

Kratomová rostlina existuje v několika odrůdách, které se liší převážně barvou žilek na jejích listech a způsobem zpracování. Tato klasifikace se často děje podle fáze růstu a doby zrání listů. Některé z hlavních typů kratomu můžou být:

  • Červený kratom: má tendenci být spojován s relaxačními a analgetickými účinky
  • Bílý kratom: často je spojován s povzbuzujícími a energetizujícími účinky
  • Zelený kratom: považuje se za něco mezi červeným a bílým kratomem
  • Žlutý kratom: tato odrůda může být vytvářena z jiných kratomů specifickým způsobem zpracování nebo fermentací
Červený kratom (Zdroj: Greenherbs)

 

Pro pěstování kratomu se nemusí používat pesticidy

Pěstování kratomu může být relativně nenáročné, jelikož má výraznou odolnost vůči škůdcům. To může být jedním z důvodů, proč se někteří pěstitelé snaží pěstovat kratom organicky a minimalizovat používání chemických hnojiv a pesticidů. Právě proto je z hlediska pěstování a udržitelnosti kratom často označován jako ekologičtější než káva.

 

Kratom není bylina, je to vysoký tropický strom

Kratom je často mylně považován za menší bylinu, ale ve skutečnosti jde o vysoký tropický strom. Dosahuje impozantní výšky přesahující až 25 metrů, což je výrazně odlišné od některých menších rostlin, které se běžně pěstují v bylinkových zahradách. Pro svůj růst potřebuje specifické teplé a vlhké prostředí, kde se mu dostane jak slunečního svitu, tak i stínu. Tato prostředí jsou převážně charakteristická pro tropické a subtropické oblasti jihovýchodní Asie, kde je kratom běžně rozšířen.

Květ kratomu (Zdroj: Greenherbs)

 

Kratom jako sběratelský předmět? V ČR ano

V České republice se kratom řadí do poněkud unikátní kategorie, kdy je prodáván pouze jako sběratelský předmět. Lze jej tak pořídit na internetu, ale i v trafikách či v automatech. Díky své kategorizaci není jeho nákup limitován věkem ani množstvím, čehož využívají i někteří mladiství, jejichž počet přibývá. V blízké době by však mělo dojít k úpravě legislativy, která by měla stanovit, za jakých podmínek se bude kratom v Česku prodávat.

Hemp automat v Jihlavě (Zdroj: Kratomworld)

 

Kratom skutečně nese s sebou zajímavou historii a jeho rostoucí popularita získala pozornost po celém světě. Jeho účinky a bezpečnost jsou však předmětem debat a výzkumu, a proto je důležité si být vědom toho, že názory na něj mohou být různorodé.

 

Zdroj: Pan Zdraví

Foto: Greenherbs

 

 Související články

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image