Projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie, energetické úspory nebo omezování emisí prezentovali koncem února žáci středních škol z celé Vysočiny na krajské konferenci Enersol 2024. Úspěšně se prezentovaly žákyně z Gymnázia, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou Markéta Svobodová a Zuzana Černá, které zvítězily v kategorii "Enersol a popularizace".
Záštitu nad konferencí převzal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. „V loňském roce na Vysočinu putoval pohár prezidenta Asociace Enersol z národního kola. Přeji letošním reprezentantům minimálně stejný úspěch,“ vyzdvihl hejtman. Soutěžící představili své práce ve třech kategoriích. „Letošní ročník byl opět zdařilý. Práce měly svou kvalitu a všichni žáci je přesvědčivě odprezentovali,“ sdělil Josef Váca, víceprezident Enersol Czech.
Enersol a praxe
V kategorii Enersol a praxe, kam na základě rozhodnutí poroty sedm prací, zvítězili Ondřej Vytlačil a Filip Lacina z AGTS Bystřice nad Pernštejnem. S nimi do celostátního kola postupují Štěpán Mikšík z VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou na druhém místě s prací Lis na nápojové plechovky a Barbora Veselá ze SPŠ stavební ak. S. Bechyně Havlíčkův Brod ze třetího místa, prezentující práci Energeticky nezávislé zázemí přírodního koupaliště.
Enersol a inovace
První a druhé postupové místo v kategorii Enersol a inovace obsadily Tereza Praislerová z Gymnázia Bystřice nad Pernštejnem s prací na téma Farmaka ve vodním prostředí a Vanesa Vršová, žákyně SZŠ a VOŠZ Žďár nad Sázavou, prezentující práci Negativní dopad hormonální antikoncepce na vodu.
Enersol a popularizace
V kategorii Enersol a popularizace bude Kraj Vysočina na národním kole v Pardubicích reprezentovat žákyně Markéta Svobodová nebo Zuzana Černá z Gymnázia, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou s prací Plýtvání potravinami. Jako náhradnice pojede Petra Bečková z Gymnázia Humpolec s prací Jak to bylo dál? Přišla změna…
Vítězové si tradičně odnesli dorty od hejtmana Kraje Vysočina a další ceny od firem z regionu. Hosty konference byl předseda senátu Miloš Vystrčil, radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala a radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek. Přítomni byli i zástupci odborných firem, kteří s Enersolem dlouhodobě spolupracují.
Projekt Enersol
Projekt Enersol vznikl jako následovník česko-holandského projektu z období 2000-2004, ve kterém měly vybrané školy a jejich učitelé možnost získat první zkušenosti z výuky obnovitelných zdrojů energií a investování do alternativní energetiky v Holandsku. Výsledkem tohoto projektu byla přeložená skripta, která však nenašla uplatnění na našich středních školách.
Počátkem roku 2005 došlo k dohodě s MŽP, aby projekt byl realizován jako „národní program“ s tím, že kromě MŽP bude podpořen hejtmany jednotlivých krajů, MŠMT, NÚV a SFŽP. V tomto období se do projektu Enersol každoročně zapojují střední školy z 10 – 11 krajů.
Foto: Kraj Vysočina
Podobné články |