

Třináct tisíc hlasujících rozhodlo o výsledcích 21. ročníku ankety Zlatá jeřabina. Slavnostní předání ocenění proběhlo v pondělí 19. května v historickém sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě.
V tradiční anketě vynikly Třebíč a Sněžné. Světlá nad Sázavou měla v anketě dvě díla – obnova chodeb na zámku a revitalizace nádražní budovy.
V kategorii Kulturní aktivita zvítězil Živý betlém v Třebíči, na kterém se podílí kolem sta dobrovolníků. „Zajímavostí je, že scénář napsali dva sedmnáctiletí farníci, kteří dřív v betlému účinkovali, a teď nám slíbili, že pro nadcházející rok napíšou nový autorský scénář,“ prozradil Pavel Opatřil, farář ve farnosti Třebíč-zámek.
Vítězství v kategorii Kulturní aktivita získal Živý betlém v Třebíči
Druhé místo získala výstava Až na dno / Vulkánovy děti v Telči a třetí místo provedení České mše vánoční ve Velkém Meziříčí.
V kategorii Péče o kulturní dědictví si prvenství odnesla obnova střechy evangelického kostela ve Sněžném, kterou vedla farářka Martina Kadlecová. „Původně jsme si myslela, že budu z okna kuchyně na faře sledovat, jak obnova probíhá, ale velmi brzy jsem musela na lešení vylézt a začít práce koordinovat. Aktuálně vybíráme firmu, která nám opraví naše varhany,“ svěřila se farářka Martina Kadlecová ze Sněžného. Další ocenění získal Hotel Medlov a Brána Jihlavy.
Vítězství v kategorii Péče o kulturní dědictví patří obnově střechy evangelického kostela ve Sněžném
V soutěži byly také dva projekty ze Světlé nad Sázavou – Restaurování chodeb v jihovýchodním křídle Zámku Světlá a Revitalizace historické výpravní budovy, které se umístily na 15., resp. 19. místě z celkového počtu dvaceti přihlášených.
„Zlatá jeřabina každoročně potvrzuje, že obyvatelům Vysočiny záleží na kultuře i historických hodnotách. Dokládá to nejen počet přihlášených kulturních aktivit a památkových obnov, ale také více než 13 tisíc hlasů v anketě určené veřejnosti,“ poznamenal hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla.
Do ankety přišlo celkem 13 068 platných hlasů, z toho 7 025 v kategorii kulturní aktivita a 6 043 v oblasti péče o dědictví. Ocenění na prvních třech místech si převzali ceny v podobě kované jeřabiny, diplomu a finanční odměny v hodnotě 50 000 Kč, 30 000 Kč a 15 000 Kč.
Cílem ankety Zlatá jeřabina je upozornit na výjimečné kulturní aktivity a příkladnou péči o památky v regionu. Do nominací se zapojují města, obce, kulturní instituce i neziskové organizace. O vítězích rozhoduje veřejnost, která vybírá z dvaceti finalistů v každé kategorii.
Foto: Kraj Vysočina
Zlatá jeřabina Kraj Vysočina