Pálení listí na zahradách skončilo! Zákaz platí všude a hrozí vysoké pokuty

Profilovka
19. 03. 2025

Od 1. března 2025 vstupuje v platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která sjednocuje výklad pravidel pro nakládání s biologicky rozložitelným odpadem. Tato změna znamená konec spalování zahradního odpadu, jako je shrabané listí, tráva nebo větve, přímo na zahradách. Nově se bude nakládání s bioodpadem řídit výhradně zákonem o odpadech, který jasně stanovuje jeho třídění a recyklaci.

Jak se tedy zbavit bioodpadu, který je zakázáno pálit?

Občané mohou bioodpad likvidovat ekologicky a v souladu s novými předpisy několika způsoby:

  • Kompostování – nejlepší způsob, jak využít bioodpad přímo na zahradě a získat kvalitní přírodní hnojivo. Např. Světlá nabízela občanům kompostéry zdarma.
  • Hnědé popelnice na bioodpad – města nabízí občanům nádoby na bioodpad, které jsou pravidelně sváženy.
  • Sběrný dvůr – možnost zdarma odevzdat větve, listí a trávu na určených místech.
  • Velkoobjemové kontejnery na stanovištích – na několika místech města jsou v určitou dobu umístěny velkoobjemové kontejnery (přistavení a odvoz je uveden na konkrétních místech).

Obce mají povinnost zajistit celoroční sběr bioodpadu již od dubna 2019, ale dosud platila výjimka, která umožňovala obcím regulovat spalování rostlinného odpadu na zahradách prostřednictvím vlastních vyhlášek. Tato možnost od letošního března končí.

Sjednocení pravidel a evropské směrnice

Ministerstvo vnitra upozornilo na rozpor mezi zákonem o odpadech a zákonem o ochraně ovzduší. Zatímco první zákon spalování bioodpadu mimo určená zařízení zakazoval, druhý ho umožňoval, pokud to povolovala obecní vyhláška. Tento nesoulad byl v rozporu s evropskou směrnicí o odpadech, která členským státům EU ukládá povinnost zajišťovat třídění a recyklaci biologického odpadu.

Co se smí a nesmí spalovat?

Nová pravidla nezakazují rozdělávání ohně pro rekreační účely, například při opékání špekáčků. Stejně tak je v některých případech povoleno spalování rostlinného materiálu za účelem prevence šíření škůdců, což upravují zvláštní předpisy, například lesní zákon.

Pokud jde ale o běžný bioodpad, tedy shrabané listí, čerstvé větve nebo posečenou trávu, musí být kompostován, odevzdán do hnědé popelnice nebo sběrného dvora.

Co hrozí při porušení zákazu?

Pokud občané poruší zákon o ochraně ovzduší, mohou čelit pokutě až 50 000 Kč, zatímco za nedodržení zákona o odpadech jim hrozí sankce až 100 000 Kč.

 

Zdroj: MŽP ČR

Titulní foto: ilustrační (Pixabay)

kompostér

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image